Warto przeczytać – informacje i porady eksperta
27/02/2017
Porady żywieniowo-hodowlane
Poniżej zamieszczamy cykl artykułów autorstwa Artura Kaszyńskiego - przedstawiciela firmy Biomin Polska, będących poradami hodowlano-żywieniowymi dla rolników hodujących bydło mleczne. Znajdą tu Państwo m.in. informacje na temat chowu jałówek i odpajania cieląt, wykorzystania kiszonki z kukurydzy czy wyzwań, przez jakimi stają producenci mleka.
Zapraszamy do lektury!
- Znaleźć odpowiednią rasę
- Zysk to nie tylko mleko
- Gdzie te jałówki?
- Odchowujemy jałówki
- Zacielanie jałówek
- Cielna czy nie - od czego to zależy?
- Cielna czy nie - od czego to zależy? Cz.2
- Mikotoksyny - niedoceniany problem w produkcji mleka
- Mikotoksyny - niedoceniany problem w produkcji mleka (część II)
- Kiszonka z kukurydzy - dlaczego jest ważna?
- Zasuszenie - okres przygotowania, a nie odpoczynku
- Lato - czas upałów, czas wyzwań
- Kiszonka z kukurydzy – podstawowa pasza objętościowa (wrzesień 2016)
- Bilans i gospodarka paszowa (październik 2016)
28/06/2010
Należy zapamiętać
INSPEKCJA WETERYNARYJNA W RYPINIE PRZYPOMINA
Poniżej wymagania i normy weterynaryjne, które każdy rolnik produkujący mleko w gospodarstwie powinien znać i stosować się do nich:
- wymagania weterynaryjne przy pozyskiwaniu mleka surowego wprowadzanego na rynek [czytaj tutaj]
Serwis redagowany we współpracy z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Rypinie
16/06/2010
Nowy serwis internetowy dla rolników
Od niedawna rolnicy mają kolejne źródło informacji rolniczych. "Gazeta Pomorska" utworzyła na swoim internetowym portalu serwis poświęcony rolnictwu. W czasach kiedy to internet również na wsi jest coraz bardziej powszechny, dostęp do portalu i zawartych w nim informacji staje się coraz prostszy i szybszy. Żeby do niego trafić wystarczy w przeglądarkę internetową wpisać adres: www.pomorska.pl/rolnictwo. Już teraz rolnicy znajdą tam artykuły dotyczące wsi oraz porady jak korzystać z unijnej pomocy, a jak zapowiada Pomorska wkrótce pojawią się tu również informacje dotyczące m.in. przetwórstwa, weterynarii, produkcji i sprzedaży wszystkiego, co potrzebne rolnikom do prowadzenia gospodarstwa. Serwis zawiera też linki do strony KRUS, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
07/04/2009
Nasza spółdzielnia
Dla ROTR każdy dostawca jest ważny!
Za miesiąc jedna z mleczarni w województwie kujawsko-pomorskim nie będzie przyjmować mleka od najmniejszych dostawców - doniosła lokalna prasa ("Gazeta Pomorska" z 9 marca 2009). Chodzi o rolników, którzy co drugi dzień odstawiali poniżej 220 litrów. Od razu uspokajamy, że tą mleczarnią nie jest ROTR. Lecz przy okazji tej informacji postanowiliśmy dowiedzieć się, czy w naszej mleczarni nie przyjdzie ochota na podobne zachowanie. Bo przecież nikt sobie nie jest w stanie zagwarantować, że będzie zwiększał produkcję mleka i zmierzał do grona dużych dostawców. Według informacji uzyskanych w Radzie Nadzorczej i Zarządzie ROTR dla spółdzielców istnieje tylko jedno kryterium decydujące o odbiorze mleka od rolników. Jest ono niezwykle czytelne i nie podlega dyskusji. Mianowicie mleko dostawcy musi spełniać warunki sanitarno-epidemiologiczne. Innych obostrzeń np. o minimalnej ilości surowca, nie ma i nie będzie - usłyszeliśmy od kierownictwa mleczarni. - Dla nas ważny jest każdy dostawca, ten który produkuje tysiące litrów i ten, który odstawia setki litrów. Jesteśmy spółdzielnią i dbamy o wszystkich naszych dostawców - usłyszeliśmy zgodne stanowisko Rady i Zarządu.
Materiały szkoleniowe
Poniżej publikujemy artykuły fachowe, porady, materiały szkoleniowe, które mogą przydać się w prowadzeniu nowoczesnego gospodarstwa. Zachęcamy do lektury.