07.10.2015

Forum Rolnicze 2015: Spółdzielnia wsparciem dla producentów mleka

Kwestia kar za nadprodukcję mleka oraz rola spółdzielni mleczarskich  były jednym z tematów omawianych podczas tegorocznego II Forum Rolniczego w Bydgoszczy. Wśród prelegentów obok Waldemara Brosia, prezesa Zarządu KZSM i Mariusza Falgowskiego, prezesa KeSeM z Włocławka, był Mariusz Trojakowski, prezes ROTR. 

W sytuacji kiedy za rok kwotowy 2014/2015 aż 63,5 tys. rolników w całej Polsce musi zapłacić kary za nadprodukcję mleka spółdzielnie mleczarskie są tymi podmiotami, które mogą pomóc spłacić to zobowiązanie. Nie inaczej jest w ROTR.

- Taka pomoc jest jednym z przywilejów wynikających z charakteru spółdzielni – mówi Mariusz Trojakowski, prezes ROTR.

Aby pomoc była możliwa, spółdzielnia musi dbać o jak najlepsze spieniężenie mleka, które skupuje. Sytuację w branży mlecznej  komplikuje mały popyt na wyroby mleczne, który w Polsce jest niższy od średniej europejskiej. Dlatego nieustannie podejmowane są działania aktywujące ten popyt. Ostatnio z rypińskiej mleczarni na sklepowe półki trafiło nowe mleko UHT 3,5% tłuszczu. Zmieniła się także szata graficzna pozostałych opakowań do mleka – 2%, 3,2%  i 1,5%, pozostając jednak przy wygodnym kartoniku o charakterystycznym kształcie domku. Niebawem pojawi się nowy rodzaj sera żółtego. 

- Naszym nadrzędnym celem jest spieniężenie produkowanych wyrobów, a najważniejszym odbiorcą uzyskanych pieniędzy ze sprzedaży jest nasz dostawca mleka – podkreśla prezes Trojakowski. Jako spółdzielnia funkcjonujemy nie tylko by kupować i produkować  wyroby mleczne, ale również  żeby pomagać naszym dostawcom, gdy zajdzie taka potrzeba. Na pewno taką pomoc otrzymają – zapewnia prezes rypińskiej mleczarni.

Panel był okazją do dyskusji i wymiany zdań między przybyłymi na Forum rolnikami z regionu kujawsko-pomorskiego a przedstawicielami spółdzielni i organizacji mleczarskich.