14.01.2015

Mleko dla baristów – podstawa dobrej kawy

Parzenie kawy coraz częściej urasta do rangi sztuki. Coraz więcej w naszym kraju profesjonalnych baristów, którzy na bazie kawy potrafią wykreować napoje o najróżniejszych smakach. Ważny element w ich pracy pełni mleko.

ROTR, aby wyjść naprzeciw potrzebom tego coraz szerszego grona klientów, już od kilku lat ma w swojej ofercie Mleko dla baristów Blanco. Dzięki zastosowaniu unikalnej technologii produkcji mleko to  pozwala uzyskać sztywną piankę, niezbędny element choćby takich napojów jak caffe latte czy cappuccino. O jakości tego produktu przekonało się już wielu, jak choćby Cukiernia Sowa, z którą ROTR współpracuje.

W ostatnią sobotę, tj. 10 stycznia br. w Bydgoszczy Cukiernia Sowa po raz kolejny celebrowała święto kawy pod nazwą Sowa Caffe Cup 2015. Siedemnastu profesjonalnych baristów z firmowych cukierni z różnych miast Polski rywalizowało o tytuł najlepszego baristy. Swój udział w tym prestiżowym konkursie miała również mleczarnia ROTR - ufundowała uczestnikom nagrody, a także dostarczyła swoje firmowe Mleko dla baristów Blanco.